Stereotaktik biyopsi yapılan kapsamlı muayene sonucu beyninde tümör vb lezyonları olan  hastalar için geliştirilmiş bir tedavi yöntemi olup tümörün patolojik tipi ve derecesi kesin olarak belirlenmesi amacı ile uygulanır.

Bazı tümörlerin beynin hassas ve kritik bölgelerinde tespiti sonucunda konvasiyonel yöntemler ile buraya müdahale etmek riski olabileceğinden stereotaktik yöntemler devreye sokulur. Bu sayede biyopsi ile çok daha az bir risk alarak tümöre müdahale edilebilmekte ve güvenli bir şekilde tümöre ulaşılarak tedavi şansı artmaktadır.

Sadece tümör değil standart yöntemler ile tanı konulamayan beyin içi hastalıkların tanısı için de kullanılan stereotaktik biyopsi, bu alanda dünya genelinde tercih edilen güncel teknolojiden destek alınarak yapılmaktadır.

Beyin gibi hassas bir organ üzerinde düşük riskle tümör dokusunun incelenmesine ve tanı konulmasına olanak veren streotaktik biyopsinin bir diğer avantajı da hasta uygulamanın ardından 2 gün sonra taburcu edilerek hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Doç. Dr. Mehmet Sorar bu güne kadar 500’den fazla hastada streotaktik cerrahi müdahaleyi başarı ile gerçekleştirmiştir.

Top