Parkinson genel olarak belli bir yaşın üzerinde olan kişilerde ortaya çıkar. Ellerde titreme, denge kaybı, vücudun eğilmesi gibi durumlar ile kendini gösteren Parkinson belirtileri beyindeki depomin adı verilen maddenin eksikliğinden kendini gösterir. Bunun neden olduğuna dair henüz bir bulguya rastlanmamıştır. Eksikliğin hissedilmesinden ortalama 5 yıl önce başlayan hastalık sinsice ilerlemesi yüzünden ancak belirtiler kendine net bir şekilde göstermesi ile fark edilir.

Parkinson Tedavisinde Belirleyici Unsurlar

Ankara Parkinson tedavisi yapan doktorlar belli kriter ve verileri değerlendirdikten sonra tedavi seçeneklerine karar verirler. Bunlar aşağıdaki gibidir
 
Hasta yaşı
Hastalığın hangi evrede olduğu
Yaşam kalitesine ne kadar etki ettiği
Belirtilerin görülme sıklığı
Diğer sağlık sorunları ve gördükleri tedaviler
 

Parkinson Tedavisi Aşamaları

Kişiye Parkinson tanısı konulması ardından genel olarak ilk tercih edilen yöntem ilaçlardır. Bu doğrultuda uygulanabilecek farklı ilaç grupları olsa da bunlara hasta yaşı, hastalığın evresi ve belirtilerin tekrar etme sıklığı gibi etkenlerin değerlendirilmesi ardından karar verilir. İlaç kullanımında aşağıdaki uyarılar mutlaka dikkate alınmalıdır
 
Hasta yakınları mutlaka alınan ilaçların adını ve dozlarını bilmelidir
Yan etkiler hakkında hasta ve yakınları bilgi sahibi olmalıdır
İlaçların etkisi mutlaka gözlenmelidir. 
 

Parkinson Ameliyat Tedavisi

Ankara Parkinson tedavisi seçenekleri arasında yer alan bu yöntem ilaç tedavisini desteklemek amacı ile de yapılabilmektedir. Elde ettiği yüksek başarı oranları nedeni ile sadece ülkemizde değil dünya genelinde de yaygın olarak tercih edilen beyin pili uygulaması bu anlamda doğru bir yöntemdir. Ancak bu yöntem sonucunda hastalığın tamamı ile ortadan kalkacağını beklemek yanlış olacaktır. İlaç kullanımı beyin pili takılması ardında da devam eder. Ancak ilaç kullanım ihtiyacını büyük oranda azalttığı da tespit edilmiştir.
 

Parkinson Tedavisinde Yeni Gelişmeler

Ankara Parkinson tedavisi yöntemleri tıpta meydana gelen gelişmeler etrafından çok daha fazla seçeneği hastalara sunarken bunların uygulanabilmesi bu tedavi yöntemlerinin kesin sonuçlar vermesi durumunda olacaktır.
 
Kök Hücre Tedavisi
Yukarıda belirttiğimiz üzere beyinde buluna depomin adlı  maddenin azalmasından kaynaklanan bu hastalığa çare olarak araştırmaları devam eden bu yöntem kök hücreler sayesinde depomin eksikliğinin giderilmesini amaçlamaktadır.
 
Hücre Nakli
Yine depomine odaklanan bir çözüm olarak umut vaad eden bu yönteme göre düşük olarak ortaya çıkan ceninlerin depomin hücreleri nakledilmesi hedeflenmektedir. 
 
Gen Tedavisi
Depomin üretiminin arttırılmasını hedefleyen bu çalışmaya göre genetiği değiştirilen virüslerden yardım alınması amaçlanmaktadır. 
Aşı Tedavisi
Ankara Parkinson araştırmaları içinde umut vaat eden bir çalışma olan bu yöntem depomin hücrelerine protein desteği verilmesini hedefler.
 
Top