Ankara Parkinson tedavisi genel olarak yaşlı diye tabir edilen yaş grubu için geçerli kabul edilse de çeşitli nedenlerden dolayı daha erken yaşlarda da hareketlerde yavaşlama, titreme gibi belirtiler karşısında başvurulmaktadır. Son derece sinsi bir hastalık olması nedeni ile geç farkına varılan Parkinson hastalığı beyin hücreleri arasında haberleşmeyi sağlayarak vücudun hareket mekanizmasını düzenleyen hücrelerin ürettiği dopamin akıcılığında sorun yaşanması nedeni oluşmaktadır. Klasik Parkinson nedenleri dışında toksine maruz kalma ya da tümör gibi etkenlerden de oluşabilmekte ve kesin bir teşhis için hastanın mutlaka bu alanda uzman hekimler tarafından muayenesi yapılmalıdır.
 

Beyin Pili İle Parkinson Tedavisi 

Ankara Parkinson tedavisi beyin pili uygulaması ile tedavi edilmeye karar verildiğinde yapılacak ilk işlem hastanın beyin MR çekimidir. Bu işlem ardından elde edilecek sonuçlar doğrultusunda beyin pilinin yeri Parkinson tedavisi için tespit edilmesi adına hedef MR uygulamasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Parkinson tedavisi beyin pili için lokal anestezi uygulanan hastanın başına metal bir çerçeve yerleştirilerek beyin tomografisi ile MR görüntüsünün koordinatları belirlenir. Cerrahi Parkinson tedavisi bu aşamada başlamakla birlikte düzelme görülen alana 2 adet elektrot yerleştirilmesi yapılır. Çerçevenin çıkarılması ardından tamamı ile uyutulan hastanın köprücük kemiği altına pil yerleştirilerek beyinde bulunan elektrotlardan gelecek sinyalleri çalıştırması sağlanır.
 

Beyin Pili Parkinson Tedavisi Riskleri

Ankara cerrahi Parkinson tedavisi merkezi tarafından yapılan bu işlemin riski her cerrahi müdahalede olduğu gibi varsa da oran olarak kıyaslandığında çok düşük olduğu görülecektir. Beyin pili Parkinson tedavisi yan etkileri nadir olarak depresyon, kol ve bacaklarda halsizlik ya da damak tıkanıklığı gibi kendini gösterse de bunların görülme oranı % 1-2 civarındadır. Cerrahi Parkinson tedavisi başarısı adına hastanın düzenli ve yakın takibi sağlanarak kontrolü sağlayan cihazlar ile çalışıp çalışmadığı takip edilir. Cerrahi yöntem ile Parkinson tedavisi elbette tek çözüm olarak görülmez; bu aşamaya gelen dek çeşitli ilaçlardan destek alınarak dopamin açığının kapatılması amaçlanabilir
 
Top