Boyun fıtığı boyun bölgesinde yer alan omurlar arasında yer alan diskte çeşitli nedenlerden kaynaklanan hasar sonucunda bu omurların arasına doğru kayması sonucunda oluşmaktadır. Ofis çalışanları gibi uzun süre hareket etmeyenler, çeşitli nedenlere bağlı zorlanmalar ve yaşlılık nedeni ile yukarıda değindiğimiz diskte meydana gelen su kaybı bu rahatsızlığa neden olurken Ankara ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkilidir. Uzun süreli araç kullanan şoförlerde, yine uzun süreli bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalan bankacılık gibi meslek dallarında çalışanlar bu rahatsızlığı yakalanma riski olan meslek gruplarıdır. Ankara boyun fıtığı tedavisi yapan doktorlar tarafından muayenesi gerçekleştirilen hastaların tedavi süreci hemen başlatılır.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Ankara boyun fıtığı tedavisi ameliyatsız yöntemler ile iyileştirilse de belirtilerin erken tespit edilerek tedavi sürecinin zamanında başlaması başarıda önemli bir etkendir. Daha çok orta yaş ve üzerinde rastlanmakla birlikte kadınların boyun fıtığı olma ihtimali erkeklere göre daha fazladır. Ancak boyun ağrılarının tamamı fıtık olarak karşımıza çıkmaz. Bu nedenle hasta öncelikle Ankara boyun fıtığı tedavisi öncesinde bu alanda uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Boyun bölgesi başta olmak üzere kol ve omuzlarda ağrılar, kol bölgesinde karıncalanma, reflekslerde azalma gibi belirtiler taşıyanlar en kısa sürede Ankara boyun fıtığı tedavisi yapan hastaneler arasından seçim yaparak muayene olmaları gerekmektedir.

Ankara Boyun Fıtığı Teşhisi

Yukarıda değindiğimiz belirtileri gösteren hasta üzerinde kapsamlı bir muayene gerçekleştiren doktor çeşitli tetkikleri ile birlikte tomografi gibi görüntüleme cihazlarından da destek alabilir. Ankara ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi süreci içinde önemli bir rol oynayan söz konusu cihazlar bu alanda dünya genelinde kullanılan teknolojiye sahiptir. İlk aşamada ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi ilaçları kas gevşetici ve ağrı kesiciler uygun görülmekle birlikte bunların kullanımı esnasında kısa süreli istirahat de önerilir. Ancak ateş ve üşüme, nedeni belli olmayan kilo kaybı, uyku öncesi ya da sırasında başlayan terlemeler gibi belirtiler gösteren hastaların diğerlerine göre çok daha hızlı şekilde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Fizik Egzersizler

Ameliyatsız Ankara boyun fıtığı tedavisi içinde önemli bir yer tutan ve bu alanda uzman bir doktor tarafından yönlendirilen fizik tedavi programları hastalığın iyileşme sürecinde etkili bir rol oynamaktadır. Bunların başında gelen ve Ankara boyun fıtığı tedavisi egzersiz programları arasında başarı oranları nedeni ile ilk sırada yer alan boyun germe işlemi düz bir zemine uzanan hastanın baş kısmı arkaya atılarak birer dakika aralar ile germe ve dinlendirme işlemine tabi tutulmasıdır. Ankara boyun fıtığı tedavisi ameliyatsız şekilde tedavi edilirken yine bir diğer egzersiz yöntemi olan boyun çekme hareketlerinden de önemli destek alınmaktadır.

 

Top