Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapan şehirler arasında gelişmiş olanakları nedeni ile ülke genelinde ilk sıralarda gelmektedir. Bunda etken bu alanda doktor yetiştiren eğitim kuruluşları yanında sağlık kurumlarının üst düzey teknolojik cihazlar ile donatılması da bulunur. Bu nedenle bel fıtığı hastalarına uygulanabilecek yöntemler diğer şehirler ile kıyaslandığında daha fazladır.

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Ankara bel fıtığı tedavisi yapan sağlık kuruluşları neredeyse her gün bu hastalığın neden olduğu ağrılardan şikayetçi olanlar ile dolup taşmaktadır. Bunun nedenler ise;
Vücut ağırlığından çok fazla yük kaldırmak
Hareketsiz bir yaşam tarzının neden olduğu aşırı kilo 
Uzun süre hareket etmeden oturma ya da yatma
Fazla doğum
şeklinde yaygınlık derecesine göre gruplanabilir. Bacağa doğru vuran ağrılar şeklinde en belirgin işaretini vermeye başlayan bel fıtığı tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Bazı hastalarda söz konusu ağrı bacaklardan daha aşağıya inerek topuklara kadar varabilmektedir. 

Bel Fıtığı Genetik Olabilir Mi?

Bel fıtığı nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bu zamana kadar çok sayıda araştırma gerek ülkemizde gerekse de diğer ülkelerde yapılmıştır.  Bu hastalığın nedenlerine dair yukarıda belirttiğimiz durumlar başta olmak üzere genelde fiziksel zorlamanın bazılarında genetik faktörlerin de kaynaklanmakta ya da yaşlanma ile birlikte bel bölgesinde yer alan kasların zayıflaması gösterilmektedir. Ancak genç yaştaki hastaların nedenleri arasında genetik faktörlerin de bulunduğu tespit edilmiştir. 

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi öncesi hasta şikayetleri dikkatlice dinlenir. Çünkü her bel ağrısının fıtık olmadığı bazı durumlarda yaş ile bağlantılı eklem hastalıkları olduğu da görülmüştür. Bu doğrultuda ileri teknoloji gelişmiş görüntüleme cihazları önemli bir role sahiptir. Fıtığın tam yeri tespiti yanında derecesi hakkında da önemli veriler sunar. Bunun yanında fiziki muayene de şarttır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapan doktorlar teşhis j-konulması ardından fıtık derecesine bağlı olarak aşağıdaki yöntemler arasından seçim yapabilir:
Kuru İğne Tedavisi
Kas spazmının neden olduğu fıtıklarda tercih edilen bu yöntem yumuşak doku ya da kaslara akapuntur ya da steril iğneler aracılığı ile yapılarak kas sertliğini azaltmayı hedefler.
Kayropraktik Tedavi
Bel bölgesinde yer alan omurga bölgesine yapılan bu uygulama en eski tedavi yöntemleri arasında yer alır. Burada amaç omurgaya eski işlevselliğini kazandırmaktır. 
Prolo Terapi
Bel bölgesini oluşturan eklem, kas ya da kıkırdaktaki dokuları güçlendirmeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda sıvı karışımlar sorunlu bölgeye enjekte edilmektedir. 
PRP (Platelet Rich Plasma)
Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi seçenekleri arasında son yılların başarılı uygulamaları arasında yer alır. Hasta vücudundan alınan bir miktar kanın plazma yöntemi ile ayrıştırılması ile yapılmaktadır. Kan daha sonra vücuda tekrar enjekte edilir. 
Omurgadan İğne Tedavisi
Çeşitli ilaçların karışımından elde edilen karışım enjekte yolu ile omurilik kanalına verilir. Ağrıların giderilmesini sağladığı kadar fıtığın küçülmesini de sağlar. 
 
Top