Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi gerek sahip olduğu düşük riskler gerekse de tedavi nedeni ile oluşması muhtemel yan etkilerin az olması nedeni ile bu alanda en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde de bu alanda yaygın olarak tercih edilen Ankara bel fıtığı tedavisi ameliyatsız olması hastanın çok daha kısa sürede iş ve sosyal hayatına geri dönmesini sağlamaktadır. Tedavinin tüm aşamalarında fizik tedavi yöntemlerinden destek alınmakta ve bel kaslarının güçlenmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmektedir. 
 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ankara bel fıtığı tedavisi seçenekleri belirlenmeden önce hasta çeşitli branşlardan oluşan bir hekim grubu tarafından kapsamlı bir muayeneye tabi tutulmakta ve fıtık teşhisi konulması ardından derecesine en uygun yöntem uygulanmaya başlanmaktadır. Bu aşamada şayet fıtık durumu ciddi boyutlarda değil ise doktor tarafından istirahat tavsiye edilmekte ve bu süreci destekleyecek ağrı kesiciler ya da kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere fizik tedavi çalışmalarından bu aşamada da destek alınarak egzersiz programları uygulanmaya başlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta istirahat süresidir. Çünkü 2 günden fazla istirahat etmek bel kaslarının güçsüz kalmasına neden olacağından bu sürenin 1 ya da 2 gün ile sınırlı olması gerekmektedir.
 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Yöntemleri

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi başarı oranları incelendiğinde ultrasonik ısıtma ve sıcak ya da soğuk uygulamaların hastalık üzerinde olumlu etkileri olduğu görülecektir. Ağrıların giderilmesini sağlamakla birlikte bir egzersiz programına dahil olunması adına da gerekli olan bu uygulamalar ayrıca kas spazmlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hedefi fıtık nedeni ile hasar görmüş diskin onarılması sonucunda omurganın çok daha işlevsel bir özellik kazanmasıdır. Bu yöntemlere destek olarak bölgesel ağrıların giderilmesi adına sinir blokları ya da epidural enjeksiyon uygulaması da yapılabilmektedir. Tüm bu yöntemlerin ortak hedefi hastada var olan ağrıların giderilmesi vücut hareketliliğinin eski fonksiyonel özelliklerine kavuşmasıdır. 
 

Ameliyatsız Yöntemlerin Avantajları Nelerdir?

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi cerrahi yöntemlere göre hem daha erken bir iyileşme süreci yaşanmasından hem de olası risklerin minimum olarak değerlendirilmesi nedeni ile tercih edilmektedir. Çok ileri seviyelerde Ankara bel fıtığı belirtileri göstermeyen hastaları bir yana bırakırsak bu yöntemler en kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönmek isteyen hastalar için idealdir. Ancak her bel ağrısının Ankara bel fıtığı rahatsızlığı olmama ihtimali nedeni ile Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemleri uygulanmaya başlanmadan önce hastanın kapsamlı bir muayeneden geçmesi şarttır. Ayrıca Ankara bel fıtığı tedavisi ameliyatsız yapılması sayesinde hasta günlük hayatına devam edebilmektedir. 
Top