Ankara bel fıtığı tedavisi günümüzde bu alanda dünya genelinde meydana gelen araştırmalardan da destek alarak son yıllarda önemli gelişme kaydetmiştir. Bel omurgasında yer alan disklerin çeşitli nedenler sonucunda hasar görmesi sonucunda sinirlere baskı yapması ile oluşan oluşan hastalık ameliyatsız Ankara bel fıtığı tedavisi yöntemleri ile giderilmektedir. Söz konusu disklerin içerisinde yer alan sıvını azalması sonucu başlayan deformasyon çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği gibi yaşlılık bunda en büyük etkendir. Bunun yanında hareketsiz bir yaşam tarzının neden olduğu aşırı kilolar, vücut ağırlığı ile dengesiz yük kaldırma ve fazla süreler ile ayakta durmak da yine başlıca nedenler arasında sayılmaktadır.
 

Bel Fıtığı Kimlerde Görülür?

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapılabilmesi için hastanın bel ağrıları ile sağlık kurumuna başvurması yeterli olmaz. Çünkü bu bölgede gerçekleşen her ağrı bu hastalığa işaret etmeyeceği gibi kapsamlı bir muayene ardından tedavi seçenekleri değerlendirmeye alınır. Yapılan araştırmalar bu hastalığın cinsiyet ayrımı yapmadığını ve kadınlarla erkeklerde aynı oranda görüldüğünü ortaya koymaktadır. Uzun süre araç kullananlar ve oturanlar da yine bel fıtığı rahatsızlığı için aday olarak gösterilir. Bilinçsiz bir şekilde spor yaparak omurga üzerinde zorlama oluşturanlar da yine risk grupları arasında gelmektedir. Hatta yapılan bir çok araştırma sonucunda hastalığın oluşumda genetik etkenlerinde etkili olduğu görülmüş ve bu nedenle gençler ve hatta çocuk kabul edilecek yaş gruplarında da rastlanmıştır. 
 

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi seçenekleri fıtık derecesine göre belirlenmekle birlikte bunun için hastanın tam kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi şarttır. Çeşitli görüntüleme cihazları, fizik ve nörolojik muayene ardından geçilen ameliyatsız Ankara bel fıtığı tedavisi yöntemleri arasında ilk sırada bazı hekimler tarafından istirahat önerilse de bu aşamada hareketsiz kalan vücuda fazla yük binmesi nedeni ile tavsiye edilmez. Bu nedenle ilk aşama genel olarak çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tedavi sürecinin başlangıcında hastaya reçete edilmektedir. Korse kullanımı da yine bu aşamada gündeme gelse de uzun süreli kullanımından kaçınılması gerekir.
 

Bel Fıtığı Tedavisinde Diğer Seçenekler

Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi seçenekleri arasında gelen manuel terapi ve kuru terapi son yıllarda sağladığı faydalar sayesinde sadece ülkemizde değil dünya genelinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu alanda tercih edilen teknoloji sayesinde traksiyon uygulaması da verdiği olumlu sonuçlar doğrultusunda gündeme gelebilir. Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi sırasında hastada idrar kaçırma veya yatalak kalma gibi durumları yoksa cerrahi müdahale önerilmez. Bunun yerine DRX-9000 spinal dekompresyon uygulaması sorunlu disk üzerinde basınç oluşturmakta ve traksiyon yöntemini desteklemesi amacı güdülerek yapılmaktadır. Ancak tüm bu yöntemler hayata geçirilirken Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi süresi boyunca fizik tedavi uygulamalarından her aşamada destek alınmaktadır. 
Top