Bel fıtığı Ankara bölgesinde genelde otuz ile 60 yaşları arasında kişilerde rastlanmakla birlikte bu ülke genelinde de geçerli bir orandır. Maalesef çeşitli nedenlerden dolayı hayatının belli dönemlerinde pek çok kişi bu hastalığa yakalanmakta ve Ankara ameliyatsız bel fıtığı tedavisi görmektedir. Ancak bu hastalığın kesin olarak kanıtlanmış bir yaşı yoktur. Genetik faktörler yanında ağır işlerde çalışan çok sayıda genç hastada bel fıtığına rastlanmaktır. Hastaların yaşam kalitelerinin düşmesine ve iş ya da sosyal hayatlarında çeşitli zorluklar yaşamalarına neden olmaktadır. Erişkinlerin bu hastalığa yakalanma oranının % 80 gibi ciddi bir oranda olduğu düşünülürse bel fıtığının toplumda ne kadar yaygın olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Ameliyatsız bel fıtığı yapan doktorlar Ankara bölgesinde kapsamlı bir muayene ardından hangi yöntemin uygulanacağına karar vermektedir. Omurlar arasında yer alan ve elastiki bir yapıya sahip olması sayesinde vücuda binen yükün dağılımını sağlayan diskte meydana gelen hasar bu hastalığın başlangıcına neden olmaktadır. Omurlar arasından çıkarak sinirlere baskı yapması sonucunda başlayan ağrılar bel fıtığı tedavisi gerektirmektedir. Genellikle ilk aşamada bacaklara vuran ağrılar şeklinde kendini belli eden hastalık ağır yük kaldırma, hareketsiz bir yaşam sonucunda oluşan fazla kilolar gibi etkenler söz konusu rahatsızlığın oluşumunda yaygın rastlanan etkenledir.

Bel Fıtığı Nasıl Tespit Edilir?

Ankara bel fıtığı tedavisi süreci boyunca görüntüleme cihazlarından önemli destek alınmaktadır. Hastalığın tespiti bakımından da etkili rol oynayan MR görüntüleme fıtıklı bölgenin tam yeri hakkında bilgi verirken fıtık derecesinin saptanması adına da önemlidir. Hastalığın tespiti sonrasında fiziki muayeneyi desteklemek amacı ile EMG çekimi yapılarak fıtığın sinir köklerine zarar verip vermediği ya da verdiği hasarın derecesi saptanır. Burada dikkat edilen husus hastanın bacaklarında güç kaybı yaşanıp yaşanmadığıdır. Bunun ardından Ankara bel fıtığı tedavisi seçenekleri değerlendirilmekle birlikte hastanın idrarını tutamaması gibi ciddi boyutlarda değilse cerrahi yöntemler her zaman ikinci plandadır.

Bel Fıtığı Tedavisi Yöntemleri Ankara

Bel fıtığı tedavisi Ankara bölgesinde yer alan çeşitli sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilmektedir. Olası riskleri ve tedavi sürenin uzun olması nedeni cerrahi yöntemler Ankara bel fıtığı tedavisi içinde en son seçenektir. Hastaya ilk olarak kısa süreli istirahat uygulanırken bir dizi egzersiz programlarını içeren fizik tedavi yöntemler ameliyatsız bel fıtığı tedavisi içinde destekleyici unsurlardır. Elektrotrapi de yine bu süreç içinde hastalara uygulana bir yöntem olmakla birlikte son yıllarda tıbbi masaj tekniklerinden de tedavi süresi boyunca önemli destek alınmaya başlanmıştır. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapan doktorlar Ankara ilinde traksiyon yöntemi adı verilen yöntemin başarılı sonuçları nedeni ile tercih ederken çekme-germe adı verilen bu yöntem sadece fıtıklı bölgeye yapılmaktadır.

 

 

Top