Bel fıtığı Ankara bölgesinde özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülmektedir. Bel bölgesinde yer alan ve gövde üzerine binen yükü amortisör görevi görerek vücuda dağıtan diskin omurlar arsasında girmesi ile oluşan hastalık bu diskin sinir hücrelerine baskı yapması sonucunda ağrılar ile kendini belli eder. Tıp dilinde “lomber disk hernisi” olarak bilinse de halk arasında kullanılan adı ile bel fıtığı tedavisi yapılmadığı takdirde ileri aşamalarda çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Söz konusu diskte meydana gelen bozulmalar ilk aşamalarda ağrı olarak ortaya çıksa da ilerleyen zamanlarda bacaklara giden sinirlere de baskı yapacağından uyuşma ya da güç kaybı yaşanmasına neden olur.

Bel Fıtığı Hastalığında Riskli Gruplar

Ankara bel fıtığı tedavisi ameliyatsız yöntemler sayesinde artık yapılabilse de bazı grupların bu rahatsızlığa yakalanma oranları diğerlerine göre daha yüksektir. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğunu ortaya koymuş ve aşırı kiloları olanların ya da hareketsiz bir yaşam sürenlerin bel fıtığı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu açığa çıkarmıştır. Bununla birlikte düzenli spor yapanlar, beslenme düzenine özen gösterin de bir o kadar daha düşük riskli grupta yer aldığı saptanmıştır. Ankara bel fıtığı tedavisi yapan doktorlar bu nedenle hastalara düzenli olarak spor yapmalarını ve beslenmelerine özen göstermelerini tavsiye etmektedir.

Ameliyatsız Ankara Bel Fıtığı Tedavisi 

Ankara bel fıtığı tedavisi yapan hastaneler söz konusu hastalık ile ilgili gerekli teşhisin konulması ardından zaman kaybetmeden tedavi yöntemleri belirlemektedir. Fıtık derecesine göre belirlenen bu yöntemlerde genel eğilim ilk aşamalarda ameliyatsız bel fıtığı tedavisi şeklindedir. Gerek cerrahi müdahalenin taşıdığı olası riskler ve daha uzun sürmesi gerekse de ameliyatsız yöntemlerin her 5 hastadan 4 ünde başarılı sonuçlar vermesi bunda etkendir. Bu aşamada ise hastaya ilk etapta fazla uzun olmamak şartı ile yatak istirahati tavsiye edilir. Buna destek olması amacı ile ağrı kesiciler, magnezyun ve vitamin takviyesi de reçete edilebilir. Yaygın bel fıtığı tedavisi yöntemleri arasında bulunan ve ağrıların giderilmesi amacı ile yapılan epidural enjeksiyon da belden iğne yapılması sureti ile uygulanmaktadır. 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Fiyatları

Bel fıtığı rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde ileride vahim sonuçlara neden olabilmektedir. İdrar tutamama, makat bölgesinde yanma gibi olan bu belirtiler kişinin yaşam kalitesini son derece alt seviyelere düşürmekle kalmayıp bu gibi durumlarda genellikle cerrahi müdahale yapılması söz konusudur. Bu nedenle bel fıtığı belirtileri gösteren hastaların en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi olmaları tavsiye edilmektedir. Ankara bel fıtığı tedavisi yapan sağlık kuruluşları şayet hasta sigorta kapsamında ise bu tedavi süresi içinde para ödemeyerek masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 
Top