Boyun fıtığı kendini ağrılar ile birlikte belli etse de her ağrının da fıtık olmayacağı unutulmamalıdır. Ankara boyun fıtığı tedavisi yapan hastaneler bu ayrımı yapabilmek adına hastayı kapsamlı bir muayeneden geçirir. Çeşitli görüntüleme cihazlarından destek alınarak da yapılabilen bu muayene sonucunda hastanın kesin durumu netleşir. Ağrıların nedeni fıtığın sinir köklerine baskı yapması sonucu oluşabildiği gibi özellikle belli bir yaştakiler için kireçlenme de olabilir.  Burada söz konusu olan ağrıların sürekli olması rahatsız verici boyutlarıdır. Ameliyat tercihinin fıtık boyutları çok ileri safhalarda olmaması durumunda tercih edilmediği tedavi sürecinin hedefi hastayı eski yaşamına kavuşturmaktır.

Boyun Fıtığı Ankara Nedenleri

Boyun bölgesinde yer alan omurlar arasında amortisör görevi gören ve bir tür yastık olarak da tanımlanabilecek diskler bulunmaktadır. Vücut ağırlığından fazla dengesiz yük kaldırmak, trafik kazası ya da düşme gibi etkenler boyun fıtığı nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Ancak modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam tarzı en başta ofis gibi hareketsiz ortamlarda çalışanları risk gruplarında ön sıralara yerleştirmiştir. Ani hareketler ve stres de yine Ankara boyun fıtığına neden olan etkenler arasında yaygın olarak rastlanılmaktadır. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı söz konusu diskte meydana gelen bozulmalar fıtık oluşumunu başlatarak ağrılara neden olur.

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Yöntemleri

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi yapan doktorlar bu alanda tedavi seçeneklerini değerlendirirken fıtık derecesine göre hareket ederler. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir:
Enjeksiyon Yöntemi
İçinde kortizon da bulun ve omurilik kanalının bulunduğu bölgeye uygulanan bu yöntem çok ileri yaştaki hastalar için de uygulanması yanında yeni oluşmuş ve sadece ağrıdan ibaret fıtıklar için tercih edilmektedir. 
Ozon Yöntemi
Ameliyatsız Ankara boyun fıtığı tedavisi seçenekleri arasında ye alan ve görüntüleme cihazları desteği ile yapılan ozon uygulaması ince bir iğne ile fıtık içerine girilmesi sonucu yapılır. Patlamış fıtıklara da uygulanabilen bu yöntem fıtık içerisine ozon enjekte edilmektedir..
Lazer Yöntemi
Bu yöntem lazer ışınları sayesinde fıtığın kurutulmasını sağlamaktadır. Görüntüleme cihazları sayesinde fıtık içerisine kadar girilerek lazer ışınları ile kurutulması ya da küçültülmesi amaçlanmaktadır. Patlamış fıtıklara uygulanamayan bu yöntem ağrısız ve etkili bir yöntemdir. 
Traksiyon Yöntemi
Ankara boyun fıtığı tedavisi içinde en bilinen ve kökeni eskiye dayanan bu yöntemin halk arasındaki adı çekme-germe yöntemidir. Geçmişte bu seçenek değerlendirilirken vücudun tamamına uygulansa da günümüzde sadece fıtıklı bölgeye yapılabilmektedir. 

Boyun Fıtığı Tedavi Edilmezse

Ankara boyun fıtığı ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilirken % 90 gibi ciddi bir başarı oranına sahiptir. Günümüzde ısınmadan spor yapanların da başına gelebilen bu hastalık uygunsuz yatak ya da yastık kullanımdan da kaynaklanabilmektedir. Ankara ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi fiyatları çerçevesinde değerlendirilen yöntemlere başvurulmadığı takdirde baş dönmesi ve uyku bozukluklarına da neden olabilir. 
 
Top